Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.

Akceptuję Więcej informacji

Firmy ubezpieczeniowe słyną z zaniżania kwot wypłacanych odszkodowań OC dla ofiar wypadków komunikacyjnych. W takim przypadku często warto skorzystać z pomocy prawnika lub firmy która będzie nas reprezentować w sądzie, podczas walki o nasze zadośćuczynienie. Często jednak nie wiemy czego możemy się domagać. Sprawdź czego możesz żądać od ubezpieczyciela.

 

 

Nie od dziś wiadomo, że nieznajomość prawa szkodzi. Niestety firmy ubezpieczeniowe nie są chętne do udzielania informacji odnośnie tego co nam się należy oraz czego możemy się domagać, ponieważ najzwyczajniej im się to nie opłaca.

 

Odszkodowanie za procent uszczerbku na zdrowiu

Niestety, panuje błędne przekonanie, że odszkodowanie z OC sprawcy wylicza się w taki sam sposób jak zadośćuczynienia z ubezpieczania NNW. Oznacza to, że firma ubezpieczeniowa wypłaci nam odpowiednią część sumy odszkodowania, zgodną z określonym przez lekarza procentem uszczerbku na zdrowiu- nic bardziej mylnego. W takiej sytuacji ubezpieczyciel wymaga aby „wycenić” własne zdrowie. Musimy samodzielnie określić o jakie zadośćuczynienie i z jakiego tytułu chcemy się ubiegać. Nie istnieją żadne ogólne tabele mówiące konkretnie za jakie świadczenie nam się należy.

 

Jednak możemy ubiegać się o wiele innych świadczeń. Oto kilka przykładów roszczeń które przysługują poszkodowanym oraz ich podstawy prawne.

 

Zwrot kosztów leczenia

W sytuacji gdy zostaliśmy poszkodowani na skutek wypadku komunikacyjnego i wymagaliśmy leczenia, rehabilitacji, specjalistycznych lekarstw itp. Możemy powołać się na art. 444 § kodeksu cywilnego mówiący, że: „W  razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu.”

 

Renta uzupełniająca

Jeśli leczenie jest długotrwałe, wymaga specjalnej rehabilitacji lub opieki możemy domagać się renty uzupełniającej. Powinna ona stanowić wyrównanie różnicy w naszych dochodach sprzed wypadku do dochodów osiąganych po nim. W tym przypadku warto powołać się na art. 444 § k.c.:Jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty.

 

Zwrot utraconych zarobków

Podobnie jak w przypadku renty, możemy domagać się zwrotu utraconych zarobków. Jeśli poszkodowany stracił wynagrodzenie z powodu wypadku oraz późniejszego leczenia, może domagać się jego zwrotu na podstawie art. 361 § 2 k.c.: W powyższych granicach, w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

 

Zatrzymaj paragon

To tylko kilka przykładów świadczeń jakich poszkodowany może się domagać od ubezpieczyciela. Musimy pamiętać jednak o tym, że jeżeli chcemy aby wypłacono nam odpowiednią sumę pieniędzy , konieczne jest udowodnienie kosztów jakie do tej pory ponieśliśmy. Warto pamiętać aby zbierać paragony za wszelkie lekarstwa, usługi i sprzęty medyczne, bilety komunikacyjne lub rachunki za taksówki itp. Jeśli z jakiegoś paragonu nie posiadasz paragonu, nie rezygnuj z walki o zwrot kosztów, pamiętaj jednak aby dokładnie opisać szczegóły tego wydatku.

 

Piotr
Artykuł został przygotowany przez firmę Karambol Kraków

 

Artykuł sponsorowany

Więcej z kategorii Ciekawostki i porady

Drukuj

Email

 

Ceny paliw

Sprawdź ceny paliw w swoim województwie:

mapka

Informacje

fotoradary

video patrole