Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.

Akceptuję Więcej informacji

Tapicerka skórzana, to synonim prawdziwego luksusu. Niestety, ten luksus ma też swoją cenę. Już po kilku latach użytkowania, piękno to zanika a nasza tapicerka zaczyna przypominać wytarty kawałek materiału. Jak sobie z tym radzić?

 

 

Tapicerka skórzana, to synonim prawdziwego luksusu. Niestety, ten luksus ma też swoją cenę. Już po kilku latach użytkowania, piękno to zanika a nasza tapicerka zaczyna przypominać wytarty kawałek materiału. Jak sobie z tym radzić?

 

Klucz to ochrona

Skóra, to materiał który posiada charakterystyczną warstwę ochronną. Jest ona odporna na działanie różnych czynników, w tym też zabrudzeń i promieniowania UV. Niestety, po pewnym czasie warstwa ta zwyczajnie się ściera i odkrywa znajdujące się pod nią, bardziej wrażliwe powłoki wewnętrzne. Dlatego chroniąc tapicerkę skórzaną w samochodzie (ale nie tylko) musimy nie tylko dbać o konserwację wspomnianej powłoki, ale też - o jej regenerację.

 

Pierwszy etap to czyszczenie

Zanim zabierzemy się za renowację skóry, konieczne stanie się jej oczyszczenie. Zawsze robimy to specjalnymi, przeznaczonymi do tego celu środkami. Pod żadnym pozorem nie róbmy tego za pomocą mydła. Tłuszcze zawarte w nim, mogą pozostawać na powierzchni tapicerki, doprowadzając tym samym do powstania trudnych w czyszczeniu plam.Pamiętajmy o tym, by czyszczenie tapicerki skórzanej, wykonywać partiami. Mamy wtedy pewność, że nasza tapicerka będzie dobrze oczyszczona. Usuwanie brudu jednocześnie z całej jej powierzchni, najprawdopodobniej zakończy się niepowodzeniem. Warto pamiętać o tym, że jeśli zależy nam na utrzymaniu odpowiedniego wyglądu skóry, musimy ją czyścić mniej więcej co 3 miesiące.

 

Pielęgnacja skóry

Renowacja skór, to przede wszystkim ich pielęgnacja. Ta zaś może być wykonana dopiero wtedy, gdy powierzchnia skórzana zostanie dokładnie oczyszczona ze wszelkich zabrudzeń. Dopiero wtedy, możemy mieć pewność, że środek pielęgnujący wniknie odpowiednio głęboko w strukturę skóry. Pamiętajmy też, by w tym celu stosować odpowiednie preparaty, przystosowane do tego typu powierzchni.Renowacja tapicerki, jest zadaniem dosyć złożonym i zależnym od stopnia jej zniszczenia. Jeśli nasza tapicerka jest tylko trochę przetarta, warto pomyśleć o jej koloryzacji. Oczywiście w tym celu musimy ją dokładnie oczyścić i osuszyć.Koloryzacja tapicerki wymaga również wybrania odpowiedniego barwnika. Chodzi oczywiście o odcień, który dobrany nieprawidłowo może zepsuć cały efekt.Zanim nałożymy barwnik, warto przetrzeć powierzchnię skóry tapicerki bardzo drobnym papierem ściernym. W ten sposób, nabierze ona charakterystycznego, matowego odcienia. Warstwy barwnika, należy nakładać kilkukrotnie. Jest to niezbędne, do uzyskania odpowiednio jednolitej jego warstwy. Każda z warstw, powinna być odpowiednio przesuszona ciepłym powietrzem. Możemy w tym celu wykorzystać zwykłą suszarkę do włosów.

 

A co, jeśli uszkodzenia są znacznie większe?

Czasami renowacja tapicerki wymaga bardziej skomplikowanych czynności regeneracyjnych. Jeśli uszkodzenia są głębokie, możemy wykorzystać tak zwaną ciekłą skórę, która rozprowadzi się po uszkodzonym miejscu i przywróci dawny blask naszej tapicerce.Jeśli na powierzchni skóry pojawiły się głębokie pęknięcia, koniecznie należy wykorzystać do renowacji skór specjalny klej. W przypadku uszkodzenia struktury fotela, można użyć specjalnej pianki.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą FastServ - najlepszym serwisem samochodowym w Poznaniu, zajmującym się m.in. blacharstwem, lakiernictwem i naprawami spot.

 

Więcej z kategorii Ciekawostki i porady

Drukuj

Email

 

Ceny paliw

Sprawdź ceny paliw w swoim województwie:

mapka

Informacje

fotoradary

video patrole