Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.

Akceptuję Więcej informacji

Temat zmiany opon z zimowych na letnie i z letnich na zimowe regularnie wraca jak bumerang. Część osób zmienia je wtedy, gdy „inni o tym mówiąc”, inni odkładają tą decyzję na ostatnią chwilę. Są i tacy, którzy zmiany dokonują po prostu za wcześnie. Jaki moment jest prawidłowy?

 

 

Kalendarz nie jest wyznacznikiem

 

Poważnym błędem popełnianym przez część kierowców, jest bezrefleksyjna wymiana opon na podstawie dat w kalendarzu. Ustalenie terminów na końcówkę jesieni i początek wiosny może wydawać się intuicyjny, ale trzeba wziąć pod uwagę, że opony letnie i zimowe przeznaczone są do jazdy w różnych temperaturach. Te zaś, biorąc pod uwagę coraz częstsze anomalie pogodowe, potrafią zacząć rosnąć lub spadać w niezbyt przewidywalnych terminach.

 

Który moment jest najlepszy na zmianę?

 

Zasadniczo opony letnie powinny być stosowane, gdy średnia dobowa temperatura wzrośnie powyżej 10 stopni. Rzecz w tym, że „średnia” to pojęcie mylące w dni, w których amplituda dziennych i nocnych wskazań termometru są duże. Warto to brać pod uwagę i decydować się na wymianę, gdy w dzień będzie cieplej o jeszcze kilka stopni.

 

O różnicach temperatur należy pamiętać także w sytuacjach, gdy co prawda w mieście opony letnie stały się już czymś oczywistym, ale wybieramy się na wycieczkę w tereny wiejskie. Na dużych, otwartych przestrzeniach, w wietrzną noc, można spotkać się ze sporym ochłodzeniem. Jeszcze bardziej jest to odczuwalne w przypadku wyjazdu w góry (również na terenie osłoniętym).

 

Dlaczego to takie ważne?

 

W niskich temperaturach nawet niewielka wilgoć może powodować problemy na drodze – zwłaszcza, ze przy gruncie temperatura jest nieco inna niż w powietrzu. Opony zimowe są lepiej przystosowane do jazdy w takich warunkach.

 

Gdzie szukać opon zimowych i letnich?

 

Najlepiej w dużych sklepach internetowych, gdzie dostępny asortyment jest nie tylko tańszy, ale też większy. W niektórych z nich, można zaopatrzyć się w szersze lub węższe zamienniki opon – w niektórych sytuacjach sprawdzające się lepiej od ich standardowych odpowiedników.

 

Ciekawostka na zakończenie

 

Warto zauważyć, iż w niektórych państwach istnieje prawny obowiązek stosowania opon zimowych w konkretnych miesiącach. Co więcej, są kraje – między innymi nasz południowy sąsiad, czyli Czechy – w których na niektórych, oznakowanych na tą okazję drogach, opony zimowe są obligatoryjne.

 

Żródło: oponeo.pl

 

Artykuł sponsorowany

 

 

Więcej z kategorii Ciekawostki i porady

Drukuj

Email

 

Ceny paliw

Sprawdź ceny paliw w swoim województwie:

mapka

Informacje

fotoradary

video patrole