Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.

Akceptuję Więcej informacji

Kiedy na przełomie XIX w.  francuski malarz  Alexander Calder wprowadzał do użycia termin „mobile”, nie przypuszczał, że wkrótce stanie się on bardzo popularny, okaże się przydatny filozofom, socjologom, pedagogom, psychologom.

 

 

Z jego pomocą określano cechy negatywne i pozytywne wszystkiego, co mogło znaleźć się w ruchu. Przede wszystkim człowieka, jego możliwości. Czy do mobilności człowiekowi w XXI w. jest niezbędny samochód? Na pewno stanowi pomocne narzędzie do sprawnego, elastycznego działania, bez którego nie może się obejść? Ma go traktować tak jak inne urządzenia mobilne, np. telefon czy smartfon? Zauważmy: przede wszystkim jest rzeczą nabywalną i zbywalną, do której stopień przywiązania i uzależnienia się od niej bywa bardzo różny, coraz częściej pozbawiony żywych pozytywnych emocji.

 

Mieć czy pożyczać?

Człowiek w naszych czasach w poszukiwaniu lepszej pracy, bardziej odpowiadających mu do życia warunków, jest mniej przywiązany niż w minionych epokach do miejsca. Zniesienie pańszczyzny uwolniło chłopa od właściciela ziemi, chaty, w jakiej mieszkał z dziada pradziada. Rozwój przemysłu, zapotrzebowanie na ręce do pracy, skłaniało do porzucania wsi, przenoszenia się do miast. Współcześnie tendencje przemieszczania się dla poprawy warunków egzystencji jeszcze bardziej wzrosły. Człowiek XXI w. opuszcza dom rodzinny, kraj, kontynent. Jak w tej sytuacji kształtuje się stosunek do mieszkania, do rzeczy w nim znajdujących się? Do samochodu? Nie stanowi on wyjątku: teraz i tu jest niezbędny, ale tam gdzieś … Nie wiadomo. Jeżeli okaże się potrzebny – to kupi się lub wypożyczy.

 

Rynek pożyczających, wynajmujących

Zmiany zachodzące w społeczeństwie mobilnym szybko zostały dostrzeżone przez gospodarkę, handel, biznesmenów. Opłaca się nie tylko sprzedawać, zysk może też przynosić wypożyczanie. Coraz więcej rzeczy wynajmuje się, pożycza na określony czas, za ustaloną cenę. W niektórych krajach więcej przybywa mieszkań pod wynajem niż do sprzedaży. Wpis miejsca zamieszkania do dowodów tożsamości coraz bardziej traci sens. W tym społecznym procesie zmieniającym stosunek do rzeczy samochody odgrywają coraz większą rolę. Jeżeli szukasz sprawdzonej wypożyczalni aut, sprawdź: www.ipanek.pl/ lub kliknij tutaj. Nie zawiedziesz się, wynajmiesz wóz, jaki Ci będzie potrzebny, a zajęcie miejsca za kierownicą da satysfakcję. Przynajmniej na jakiś czas. Potem możesz wypożyczyć inny, innego producenta, z innymi parametrami, jakich właśnie oczekujesz. Naucz się doświadczać przyjemności jak najmniejszym kosztem.

 

Artykuł sponsorowany

 

 

 

 

 

Więcej z kategorii Technika

Drukuj

Email

 

Ceny paliw

Sprawdź ceny paliw w swoim województwie:

mapka

Informacje

fotoradary

video patrole