Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.

Akceptuję Więcej informacji

Autor:   

MCC Smart (Micro Compact Car Swatch Mercedes art) – marka samochodów produkowanych przez firmę Smart GmbH.

Historia firmy

Pomysłodawcą stworzenia Smarta był szwajcarski przedsiębiorca Nicolas Hayek, założyciel i właściciel firmy produkującej zegarki Swatch. Do realizacji swojej idei udało mu się przekonać na początku lat 90. XX wieku firmę Daimler AG, z którą zawiązał spółkę Mercedes-Swatch. Przyjęto, że samochód będzie wzorowany na pomyśle i studyjnych rozwiązaniach autorstwa Johanna Tomforde z 1972 roku.

Początkowo współpraca układała się pomyślnie, jednak z czasem drogi kontrahentów rozeszły się. Hayek uważał, że nowy samochód powinien być: pojazdem maleńkim, dla dwóch osób, z bagażnikiem na skrzynkę piwa, tanim jak auto z drugiej ręki, a jednocześnie bezpiecznym i wygodnym jak samochód normalnych rozmiarów. Koncern Daimler-Benz natomiast był nastawiony na zyski oraz opierał się na badaniach rynku.

W 1994 roku Daimler-Benz powołał spółkę Smart GmbH. Siedzibą firmy Smart jest niemieckie miasto Böblingen, główny zakład produkcyjny znajduje się natomiast w francuskim Hambach. Od 2002 roku firma Smart GmbH współpracuje z firmą Brabus, która jest odpowiedzialna za dostawy akcesoriów dla wszystkich modeli Smarta, oraz projektowanie i produkcję egzemplarzy specjalnych. Siedzibą spółki Smart-Brabus GmbH jest miasto Bottrop. Smart GmbH współpracuje także z japońskim koncernem Mitsubishi.

Modele seryjne

    * Smart City Coupé (Fortwo) – był pierwszym modelem, zaprezentowany w 1997 r. na salonie samochodowym we Frankfurcie nad Menem, wszedł do sprzedaży jesienią 1998 r. Od 2003 roku do sprzedaży weszła wersja po faceliftingu (Smart Fortwo). Od 2006 roku – 2. generacja (Smart Fortwo II).
    * Smart K – wersja modelu Smart Fortwo produkowana na rynek japoński (kei car).
    * Smart Fortwo Cabrio – kabriolet oparty na modelu Smart City Coupé, wszedł do sprzedaży w 2000 roku pod nazwą Smart Cabrio. Od 2003 roku do sprzedaży weszła wersja po faceliftingu (Smart Fortwo Cabrio). Od 2006 roku – 2. generacja (Smart Fortwo Cabrio II).
    * Smart Crossblade – kabriolet oparty na modelu Smart Fortwo wprowadzony do sprzedaży w 2002 roku (wersja limitowana).
    * Smart Forfour – czteroosobowy model marki Smart oparty o płytę podłogową z samochodu Mitsubishi Colt. Pojawił się w sprzedaży w 2004 roku po światowej premierze na targach we Frankfurcie nad Menem we wrześniu 2003 roku. Bazował on na koncepcyjnym modelu Smart Tridion 4, który zaprezentowany został w 2002 roku. Produkcja tego modelu została zawieszona w 2006 roku. Druga generacja będzie produkowana od 2012 roku.
    * Smart Roadster – roadster wprowadzony do sprzedaży w 2003 roku, produkcja tego modelu została zawieszona w 2005 roku.
    * Smart Roadster Coupé – roadster wprowadzony do sprzedaży w 2003 roku, odmiana Smarta Roadstera ze stałym zadaszeniem, produkcja tego modelu została zawieszona w 2005 roku.
    
Wersje rozwojowe i prototypy

    * Smart XXL – firma Clevert Parts wprowadziła bagażniki, które powiększają przestrzeń ładunkową modelu Smart Fortwo z 270 do 540 litrów[1].
    * Smart Forfun2 – prototyp studyjny zaprezentowany na targach motoryzacyjnych w Atenach w 2005 roku, jednostka silnikowa oraz skrzynia biegów zostały zaczerpnięte z modelu Mercedes-Benz Unimog 406, nadwozie z modelu Smart Fortwo. Pojazd napędzał sześciocylindrowy diesel o pojemności 5,6 litra i mocy maksymalnej 84 KM. Samochód osadzono na dwudziestosześciocalowych felgach, a koła mają średnicę aż 1,4 metra[2].
    * Smart Fortwo EV – prototyp studyjny, w którym zainstalowano silnik elektryczny o mocy 30 kW pozwalający rozpędzić samochód do prędkości 112 km/h. Przy załadowanych akumulatorach Smart Fortwo EV był w stanie przejechać dystans 115 kilometrów.
    * Smart Formore – projekt studyjny modelu Smart Fourfor w wersji SUV zaprezentowany w 2006 roku.
    * Smart Crosstown – prototyp studyjny zaprezentowany na salonie samochodowym we Frankfurcie nad Menem w 2005 roku.

Ciekawostka

    * Na bazie podzespołów Smarta Fortwo budowane są w Niemczech kit cary Michalak C7.

 

 

źródło: wikipedia.pl

Więcej z kategorii Historia marek

Drukuj

Email

 

Ceny paliw

Sprawdź ceny paliw w swoim województwie:

mapka

Informacje

fotoradary

video patrole