Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.

Akceptuję Więcej informacji

Autor:   

Autor: Karol Hatylak

 

Zdjęcia: Konrad Czernicki

 

 

Zaczynają się wakacje. Jak co roku niosą za sobą „plusy dodatnie i plusy ujemne” – jak mawiał Lech Wałęsa.
Miasta, które trudno uznać za wypoczynkowe, częściowo się wyludniają. Na miejskich drogach wyraźnie ubywa samochodów.
Jednak okres ten to również wakacje drogowców – choć w innym tego słowa znaczeniu.

 

           

 

Jak co roku drogowcy wyruszają na polskie – według zapewnień rządzących – coraz lepsze drogi. Przybywa sprzętu budowlanego, robotników, fachowców, „statystów”, a wraz z nimi utrudnień na drogach.

W okresie wzmożonej aktywności kierujących, oraz budujących, warto pomyśleć o urządzeniu, które, jak zapewnia producent, pomoże nam skutecznie planować trasy przejazdu, omijać korki. O urządzeniu, które poinformuje nas nawet o tym, w jakich godzinach na danej trasie występuje największe natężenie ruchu.

Mowa tu o nowej nawigacji firmy TomTom GO 1005. Dzięki niej, według zapewnień producenta, zawsze będziemy na najszybszym pasie ruchu.

Urządzenie jest solidnie zbudowane, montowane magnetycznie do uchwytu samochodowego. Dzięki temu sama nawigacja, jak i uchwyt zachowują się stabilnie, niezależnie od warunków na drodze. Co ważne, magnetyczny uchwyt, z racji tego, że nie posiada plastikowych elementów mocowania, jest o wiele trwalszy.

Nawigacja bardzo szybko łączy się z nadajnikami GPS, nie ma problemów z gubieniem zasięgu nawet w trudnych warunkach. W miejscach, do których sygnał nie dociera – tunele na sporej głębokości – automatycznie przechodzi w tryb pasywny, tzn. kursor przesuwa się po wyznaczonej trasie pokazując, na przykład, którego pasa mamy się trzymać po wyjechaniu z tunelu.

Urządzenie wyposażono w zestaw Bluetooth, dzięki czemu może służyć jako zestaw głośnomówiący. Jakość dźwięku w obie strony jest bardzo dobra.

Przydatne mogą okazać się też skróty, takie jak telefon alarmowy, najbliższy warsztat lub szpital.

Sama nawigacja jest bardzo prosta i intuicyjna w obsłudze. Sporą wadą przy wyszukiwaniu ulic jest to, że należy wpisywać ich pełne nazwy (imię, nazwisko itd.)
Kolejna wada to sygnalizacja manewrów. Na ekranie widzimy tylko najbliższy manewr, a nie jak w wielu konkurencyjnych, dwa. Gdy manewry występują jeden po drugim może to stanowić problem, kiedy znajdziemy się w obcym mieście i skręcając ustawimy się na złym pasie.
Kolejna wada – brak slotu kart pamięci, a mapy dostępne do pobrania (przez 2 lata od daty zakupu) na stronie producenta często są niedokładne, nieuaktualnione.  Występują również problemy z samym ich pobieraniem.

Mimo to nawigacja TomTom GO 1005 zasługuje na uznanie. System działa sprawnie, nie wiesza się. Po zjechaniu z trasy błyskawicznie wyznacza nową. Posiada bardzo rozbudowaną bazę fotoradarów (możemy również dodawać nowe). Obudowa jest trwała, a przy tym bardzo lekka (nawigacja waży 260 gramów). Naładowana bateria działa do 3 godzin.
Cena nawigacji waha się w granicach od 900 do 1300 zł.

 

           

 

Dane techniczne:

Bateria: Do 3 godzin działania
Łączność: Zestaw głośnomówiący Bluetooth®
Pamięć wewnętrzna: 4 GB wewnętrznej pamięci
Gniazdo SD: Nie
Rozmiar ekranu: 5.0" (13 cm)
Szeroki ekran: 16:9
Rozdzielczość ekranu: WQVGA (480 x 272 pikseli)
Wymiary: 143mm (W) x 88mm (H) x 19mm (D)
Waga. 260 gramów

 

 

źródło: auto-strefa.pl
Wszelkie kopiowanie bez zgody zabronione!

Więcej z kategorii Akcesoria

Drukuj

Email

 

Ceny paliw

Sprawdź ceny paliw w swoim województwie:

mapka

Informacje

fotoradary

video patrole